ZNAMY KLIMATYCZNE MIEJSCA NADBUŻAŃSKIEGO PARKU KLIMATYCZNEGO! OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU NA „MIEJSCE Z KLIMATEM”

Znamy już laureatów pierwszej edycji konkursu „Miejsce z klimatem”. „Miejsce z klimatem” to wyróżnienie przyznawane podmiotom, instytucjom i wydarzeniom, które wpisują się w założenia marki Nadbużański Park Klimatyczny, a swoją działalnością wspierają pracę na rzecz promocji regionu nadbużańskiego i propagowania idei ekologicznych. Poznajcie laureatów pierwszej edycji konkursu!

 


Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach >>>

ul. Rynek 20A, 22-120 Wojsławice

Budynki dawnych synagogi w Wojsławicach (obecnie Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej), Wiejskiego Domu Kultury w Rozięcinie oraz szkoły w Majdanie Ostrowskim aktywizują życie gminy i są miejscami organizacji warsztatów, wystaw, spotkań i innych wydarzeń. Wszystko w duchu zachowania, ochrony i upowszechnienia dziedzictwa kulturowego oraz dbałości o środowisko przyrodnicze.

 


Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie >>>

ul. Partyzantów 40, 22-120 Chełm

Biblioteka to miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i artystycznych oraz inicjator kampanii społecznych promujących terapeutyczny wpływ przyrody. W zielonym Parku Czytelnika odpoczniesz przy dobrej książce, a EKObiblioteka zapewni pozycje, które wzbogacą Twoją wiedzę o przyrodzie.

 

 


Hrubieszowski Dom Kultury >>>

ul. 3 Maja 7, 22-500 Hrubieszów

HDK – kulturalne serce Hrubieszowa jest organizatorem m.in. Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego, podczas którego w otoczeniu malowniczych nadbużańskich krajobrazów twórcy czerpią inspirację z natury i utrwalają jej piękno na płótnach.

 

 


Grodzisko w miejscowości Gródek >>>

ul. B. Prusa 8, 22-500 Hrubieszów

Gmina Hrubieszów prowadzi liczne działania na rzecz ochrony gatunków i siedlisk Błoni Nadbużańskich. W miejscowości Gródek na Grodzisku powstał taras widokowy, a na murawach kserotermicznych prowadzony jest wypas owiec – ekologiczna alternatywa dla inwazyjnego koszenia trawy.

 

 


Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna >>>

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie, Ruda-Kolonia 28a, 22-110 Ruda Huta

Festiwal jest okazją do doświadczenia magii teatru. „Wyżyna Teatralna” to pokazy spektakli teatrów alternatywnych, zawodowych aktorów i monodramistów, warsztaty dla instruktorów i uczestników oraz dowód na to, że teatr, to nie budynek z aksamitnymi fotelami, ale emocje i relacje międzyludzkie.

 


Fundacja Hospicjum Starego Psa U Psiej Mamy >>>
Strupin Mały 109a, 22-100 Chełm

Jedyna w regionie tego typu organizacja ucząca szacunku, odpowiedzialności i empatii w stosunku do zwierząt. Hospicjum jest przyjazne dzieciom, osobom chorym i starszym (dogoterapia) i służy zarówno zwierzętom, realizując ich potrzebę kontaktu z człowiekiem, jak i odwiedzającym.

 

 


Skansen w Holi >>>

Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi
Hola 63, 22-244 Hola

Jeną z inicjatyw członków organizacji jest odbywający się w skansenie Jarmark Holeński, który promuje dawne wielokulturowe dziedzictwo regionu. Podczas wydarzenia przeplatają się duchowe i materialne aspekty krajobrazu kulturowego Chełmszczyzny – pokazy dawnych rzemiosł, kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych, a także koncerty zespołów i kapel ludowych.

 

 


Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Starosiele, ZHP Chorągiew Lubelska >>>

Starosiele 30, 22-145 Dubienka

Ośrodek położony w dolinie Bugu, wśród lasów i łąk gwarantuje dobry wypoczynek w zdrowym klimacie i czystym środowisku naturalnym. To miejsce idealne na wędrówki, kąpiele w rzece, łowienie ryb i obserwację przyrody. Do dyspozycji odwiedzających są drewniane domki, wypożyczalnia sprzętu i pole namiotowe.

 

 


Dwór nad Bugiem >>>

Majdan Stuleński 9b, 22-230 Wola Uhruska

Obiekt znajduje się na terenie kompleksu Lasów Sobiborskich objętych ochroną jako Sobiborski Park Krajobrazowy. Właściciele oferują wypoczynek w malowniczej okolicy, komfort i atrakcje dla aktywnych oraz swojską kuchnię z elementami nowoczesności bazującą na ekologicznych produktach z lokalnych gospodarstw.

 

 


Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie >>>

ul. Czerwonego Krzyża 7, 22-200 Włodawa

Unikalny kompleks trzech pożydowskich budynków należących włodawskiej gminy żydowskiej, w których obecnie prezentowane są wystawy opowiadające o wielokulturowym dziedzictwie miasta i regionu. Muzeum jest organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i koncertów, m.in. słynnego już Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie i Sobótek Poleskich. Dzięki różnorodnym współpracom muzeum aktywnie działa na rzecz ekologii i uświadamiania społeczności w zakresie ochrony klimatu.

 

 


Kraina Rumianku >>>

Hołowno 66, 21-222 Podedwórze

Ośrodek Edukacji Regionalnej i pierwsza na Lubelszczyźnie Wioska Tematyczna. Zdecydowaną atrakcją jest Wiejskie SPA w drewnianych 100-letnich spichlerzach oferujące masaże olejkiem rumiankowym. Warto też zajrzeć do Manufaktury Zielarskiej, Ekologicznego Ogrodu Ziołowego i skorzystać z organizowanych w ośrodku zajęć i warsztatów rękodzielniczych.

 

 


Zalew Maczuły w Horodysku >>>
Leśniowice 21A, 22-122 Leśniowice

Miejsce letniej rekreacji, wydarzeń edukacyjnych (pikniki ekologiczne) i imprez nawiązujących do dawnej kultury wsi (Festiwal Tradycji Słowiańskiej, Noc Świętojańska, Żniwowanie).

 

 


Agroturystyka „Stara Szkoła” w Weremowicach

Weremowice 6, 22-100 Chełm, asiachs@op.pl

Gospodarze Agroturystyki „Stara Szkoła” w Weremowicach sukcesywnie wprowadzają kolejne ekologiczne rozwiązania (fotowoltaika, instalacja solarna, oczyszczalnia ścieków, segregacja odpadów, kompostowanie bioodpadów). Miejsce otaczają ekologiczne łąki z licznymi siedliskami zwierząt i ptaków, a okoliczni rolnicy oferują zdrowe miejscowe produkty, jak miód, jaja, warzywa i owoce sezonowe.

 

 


Zwierzogród Leszczany >>>

ul. Poczekajka 13, 22-114 Żmudź, 

W tej edukacyjnej zagrodzie dzieci mogą oderwać się od świata wirtualnych doświadczeń i powrócić do tego, co rzeczywiste i naturalne. Zwierzogród oferuje kontakt ze zwierzętami, alpakoterapię, warsztaty kreatywne i etnograficzne, kuchnię błotną dla dzieci, ogród zmysłów ze ścieżką sensoryczną oraz pokoleniowe zabawy podwórkowe.

 

 


 

Uroczysta gala nadania tytułów już w najbliższy czwartek, 14 września 2023 roku w Chełmskiej Bibliotece Pauliny Orsetti w Chełmie. Początek wydarzenia o 11:30. Zapraszamy!