LOKALNE SPECJAŁY

Typowe dla regionu dania bazują na prostych składnikach – ziemniakach, kaszy, białym serze, rybach. Nie brakuje tu też aromatycznych wędlin jak korowaj po dołhobrodzku czy kiełbasa dziadunia palcem napychana oraz słodkich nalewek: akacjówki, bugowaja, żenichy kresowej lub miętóweczki.

Wiele lokalnych potraw nie tylko wciąż gości na domowych stołach, ale też jest promowanych przez gospodynie na konkursach i festiwalach. W gminie Hanna wciąż popularne są pyruchi z duszoju, pymchy, schab suszony po dołhobrodzku, korowaj, nadziewane holopki i tradycyjny wigilijny kisiel z kaszy gryczanej.

W wielkiej kuchni stał wielki stół, na stole leżał chleb. Jak ten chleb smakował! To był smak domu. Pamiętam też słodką bułkę, pieczoną na cały tydzień. W centrum domu był piec chlebowy. Matka na przykład na poczekaniu robiła placki, kładła na fajerkach. Znów ten zapach domu… Jedliśmy bardzo prosto. Bardzo smakował mi kisiel gryczany. Jak się uwarzył i zastygł, kroiło się go w kostkę. Z omastą z cebulkami podpieczonymi na świątecznym oleju. Znakomite jedzenie. 

Stanisław Baj o życiu w Dołhobrodach >>>

W Nadbużańskim Parku Klimatycznym o Twoje podniebienie zadbają producenci zdrowej i naturalnej żywności, którzy gościom oferują:

    • naturalne sery wyrabiane w ekologicznych gospodarstwach
    • swojskie wędliny produkowane według domowych receptur w małych rodzinnych gospodarstwach
    • aromatyczne nierafinowane oleje tłoczone z nasion pochodzących z lokalnych upraw
    • źródlaną wodę z naturalnymi kwasami humusowymi i ekstraktami z ziół
    • wyjątkowe słodkości z rodzinnych cukierni – podlaski sękacz, tradycyjne lody z naturalnych składników, artystyczne wyroby cukiernicze
    • lokalne browary i rzemieślnicze alkohole.

 

To wszystko tworzone z pasją, szacunkiem do tradycji i środowiska naturalnego.