WYJĄTKOWE MIEJSCA

Czy wiedziałeś, że w Chełmie straszy duch? Według legendy można go spotkać w Chełmskich Podziemiach Kredowych biegnących tuż pod powierzchnią miasta, co sprawia, że są jedynym takim miejscem w Europie i jednym z dwóch na świecie. Jeśli nie planujesz wycieczki do Chin, by zobaczyć podobną atrakcję, koniecznie przyjedź do Chełma.

Region nad Bugiem to jeden z ostatnich obszarów w Polsce z tak licznie zachowanymi obiektami drewnianej architektury – zarówno sakralnej, jak i świeckiej. W Parczewie obejrzysz XVII-wieczną drewnianą dzwonnicę z oryginalną konstrukcją ramowo-słupową. Zajrzyj też do Centrum Religijno-Zabytkowego w Hannie – kompleksu odrestaurowanych drewnianych zabytków z wyjątkowym kościołem, galerią twórców ludowych i etnograficznym muzeum mieszczącym się w dawnej stodole.

 

 

Jeśli szukasz śladów wielokulturowej przeszłości regionu, zainteresuje Cię multimedialna wystawa w budynku dawnej synagogi w Wojsławicach, gdzie obecnie mieści się Izba Tradycji Ziemi Wojsławickiej. Poznasz tam historię miejscowości i okolic od prehistorii do czasów współczesnych, obejrzysz znaleziska archeologiczne i stare fotografie, a także wysłuchasz nagrań z opowieściami najstarszych mieszkańców Wojsławic.

Z Wojsławic już niedaleko do Dubienki, która zachwyci Cię klimatem XIX-wiecznego miasteczka, które jako jedno z nielicznych zachowało oryginalną drewnianą zabudowę. Koniecznie zatrzymaj się w Hrubieszowie i zajrzyj do prawosławnej trzynastokopułowej cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, by zachwycić się barwnymi polichromiami i zaczerpnąć nieco z duchowości pogranicza. Spacerując uliczkami dawnych nadbużańskich sztetli, nie zapomnij sprawdzić stanu wody na Bugu we Włodawie!

Nadbużański Park Klimatyczny czeka na Ciebie przez cały rok! Jeśli jednak nie znajdziesz dla niego czasu, zapamiętaj, by zarezerwować sobie przynajmniej trzy ostatnie dni grudnia (od 29 do 31) i spędzić je z brodaczami ze Sławatycz i pożegnać stary rok w wyjątkowy sposób (zobacz, jak Brodacze żegnają stary rok). Poznasz ich po długich brodach z lnianego włókna, maskach z wielkimi nosami i ogromnych kapeluszach ozdobionych kwiatami z bibuły. Jeśli złożą Ci życzenia, kolejny rok będzie pasmem sukcesów!